Przejdź do menu Przejdź do treści

Publikacje

Zapewniana przez cyfrowe usługi publiczne otwartość systemowa administracji, pobudzenie możliwości podnoszenia świadomości obywatelskiej, wyższe poziomy transparentności działań publicznych i zwiększenie
ich rozliczalności stanowią o nowej warstwie infrastruktury instytucjonalnej funkcjonowania administracji publicznej. Za pomocą cyfrowej infrastruktury administracyjnej komunikacja i przesył danych między państwem a obywatelami i przedsiębiorstwami stają się łatwiejsze, umożliwiając jednostkom korzystanie z przysługujących im uprawnień. Pozytywne efekty polityczne i gospodarcze cyfrowej transformacji wzmacniane są poprzez indywidualne i zbiorowe upowszechnianie informacji o wynikach gry politycznej czy gospodarczej, w tym szczególnie o zachodzących nadużyciach. W warunkach zwiększonej otwartości nadużycia te mogą być efektywniej zwalczane, co z kolei może prowadzić do zwiększenia uprawnień szerokich grup społecznych,
a w dalszej kolejności przyczyniać się do bardziej trwałych reform politycznych i gospodarczych. To, w jaki sposób Unia Europejska podejmuje wyzwanie w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych i jaki jest jej stan zaawansowania w tym obszarze, stanowi przedmiot prowadzonych rozważań i analiz w niniejszym opracowaniu

Zapraszamy do lektury

Szczygieł, E., Śliwa, R., Stąporek J. (2024). Ku cyfryzacji usług publicznych – transformacja cyfrowa Unii Europejskiej. „Rocznik Administracji Publicznej” Nr 10., s. 279–298. DOI: 10.4467/24497800RAP.24.017.20235 (link: https://ejournals.eu/czasopismo/rocznik-administracji-publicznej/artykul/ku-cyfryzacji-uslug-publicznych-transformacja-cyfrowa-unii-europejskiej)
A więcej o projekcie w komunikacie:
Kawka, I. Szczygieł, E., Stąporek, J., Śliwa, R. (2024). Komunikat: Moduł edukacyjno-naukowy Jean Monnet – Cyfrowa transformacja gospodarki w UE i krajach partnerskich / Digital Transformation of the Economy in the EU and Partner Countries. Rocznik Administracji Publicznej” Nr 10., s. 403 – 406. DOI: 10.4467/24497800RAP.24.024.20242 (link: https://ejournals.eu/czasopismo/rocznik-administracji-publicznej/artykul/komunikat-modul-edukacyjno-naukowy-jean-monnet-cyfrowa-transformacja-gospodarki-w-ue-i-krajach-partnerskich-digital-transformation-of-the-economy-in-the-eu-and-partner-countries)

Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu, w czasopiśmie Politeja 4(91)/2024

Większa siła oddziaływania informacji za pomocą narzędzi komunikacji cyfrowej obniża koszty transakcyjne podejmowania inicjatyw społecznych. Pojedyncze, dotychczas uśpione politycznie, podmioty, przy stosunkowo niskich kosztach transakcyjnych zyskują większą siłę sprawczą w upublicznianiu, uświadamianiu i oddziaływaniu do decyzje społeczeństwa. Pozytywne efekty zewnętrzne w postaci silniejszego głosu społecznego za wspólnym interesem publicznym, przeciwko wykorzystywaniu władzy (politycznej, rynkowej) na rzecz partykularnych interesów uzewnętrzniają się w postaci przesunięcia siły politycznej od zmonopolizowanego ośrodka do społeczeństwa. Nadawanie sprawczości i otwieranie nowych szans oddziaływania za pomocą narzędzi technologii informatycznych i komunikacyjnych, ukazywane poprzez obniżanie kosztów transakcyjnych podejmowania publicznie ważnych spraw i kreowanie pozytywnych efektów zewnętrznych przejawiających się silniejszym i bardziej upowszechnionym głosem społecznym, wpływa na podział władzy w społeczeństwie i kształtuje instytucjonalną strukturę społeczną.

Wobec procesów strukturyzowania życia społecznego w jego najważniejszych obszarach, transformacja cyfrowa wyrasta jako obszar życia społecznego o szczególnym znaczeniu, który narzuca wymogi wprowadzania reguł. Ta swoista instytucjonalizacja – ustalanie i upowszechnianie zasad postępowania, które miałyby nadawać pojawiającym się relacjom i interakcjom ustrukturyzowania, przebiega wobec narastającej siły sprawczej umacniających się grup społecznych. W efekcie, narzucana potrzeba strukturyzowania wewnętrznych narzędzi kontroli czy równoważenia sił interesariuszy w konsekwencji przejawia się budową umocowań prawnych zabezpieczających – generujących presję konkurencyjną na zachowania przeciwne do tych niepożądanych społecznie/wspólnotowo. Uregulowania Digital Service Act są przejawem podejmowania prób tego typu strukturyzacji interakcji społecznych (instytucjonalizacji) poprzez tworzenie bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej, w której chronione są podstawowe prawa wszystkich użytkowników usług cyfrowych.

Kawka I., Szczygieł E., Śliwa R., Transformacja cyfrowa społeczeństwa jako czynnik wzmacniający demokrację w Unii Europejskiej, Politeja 4(91) 2024, s. 65-88.