Komunikaty studentów
Transformacja cyfrowa i jej społeczne skutki; praca licencjacka – Joanna Stąporek, 3 rok ekonomia społeczna
Tło pracy
Współczesne interakcje gospodarcze coraz częściej przenoszą się do środowiska cyfrowego, co prowadzi do powstawania nowych wyzwań i możliwości związanych z zawieraniem kontraktów online. Proces ten jest głęboko powiązany z rozwojem technologii zdecentralizowanych, a także z dynamicznym wzrostem platform internetowych i narzędzi automatyzujących transakcje. Tradycyjne instytucje regulujące wymianę gospodarczą, w tym prawa własności i system kontraktów, podlegają transformacji, co wpływa na koszty transakcyjne oraz sposoby negocjowania i egzekwowania umów.
Z perspektywy ekonomii instytucjonalnej, umowy online odgrywają istotną rolę w obniżaniu kosztów transakcyjnych poprzez automatyzację procesów, zwiększenie przejrzystości i ograniczenie asymetrii informacji. Jednak adaptacja do nowych modeli kontraktowych wymaga przystosowania zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i konsumentów, co wiąże się z wyzwaniami w zakresie dostosowania technologicznego, prawnego i instytucjonalnego.
Coraz większe znaczenie zyskuje cyfrowe zarządzanie danymi, wirtualizacja własności oraz rozwój e-usług, co prowadzi do powstawania nowych sektorów gospodarki, jak również do zmian na rynku pracy. Przedsiębiorstwa wdrażają narzędzia komunikacyjno-informacyjne i cyfrowe umowy online, co umożliwia automatyzację transakcji oraz obniżenie kosztów transakcyjnych. Z kolei administracja publiczna rozwija usługi e-government, by poprawić dostęp do informacji publicznych oraz ułatwić obywatelom korzystanie z cyfrowych zasobów. Jednakże obok licznych korzyści transformacja cyfrowa niesie ze sobą również wyzwania, takie jak nierówny dostęp do technologii, konieczność dostosowania przepisów prawnych czy ryzyko wykluczenia cyfrowego.
Problem badawczy
Jakie społeczno-ekonomiczne konsekwencje niesie za sobą cyfrowa transformacja, uwzględniając jej gospodarcze uwarunkowania, oraz w jaki sposób wpływa ona na rozwój nowych sektorów (np. ICT) i narzędzi wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe i administrację publiczną do modelowania swojej działalności?
Pytania badawcze
1. Jakie główne obszary wpływu transformacji cyfrowej rozpoznaje się w odniesieniu do przemian strukturalnych (nowe sektory)?
2. Jak pod wpływem cyfryzacji transformuje się rynek pracy?
3. Jakie można wymienić najważniejsze zmiany obserwowane w wykorzystaniu przez przedsiębiorstwa narzędzi komunikacyjno-informacyjnych (szczególny akcent na transformacje w zakresie zawierania umów)?
4. Jakie są główne obszary wpływu transformacji cyfrowej na konsumentów?
5. Jakie najważniejsze zjawiska obserwuje się w zakresie dostosowań usług publicznych (e-government)?
6. Jakie są główne czynniki sprzyjające oraz blokujące adaptację do cyfrowej transformacji? w tym na przykładzie adaptacji w zakresie umów online
Cele
1. Analiza kierunków wpływu cyfryzacji na takie ważne obszary społeczne jak zmiany struktur gospodarczych, rynek pracy.
2. Wyszczególnienie przemian związanych z dostosowaniami modeli biznesowych / narzędzi działania przedsiębiorstw
3. [konsument]
4. Zaprezentowanie zmian zachodzących w obszarze egov
5. Identyfikacja mechanizmów utrudniających i sprzyjających adaptacji do cyfrowej transformacji.
6. Ocena wyzwań i korzyści związanych z wdrażaniem transformacji cyfrowej pod kątem efektywności zawierania transakcji.
Teza
Transformacja cyfrowa poprzez tworzenie szans i przezwyciężanie wyzwań/poszukiwanie obniżek kosztów, przekształca podejście do zawierania transakcji rynkowych i tworzenia nowych usług
Wnioski z pracy będą miały na celu ocenę zarówno szans, jak i wyzwań wynikających z transformacji cyfrowej, z uwzględnieniem zmian w sposobie definiowania i egzekwowania własności w środowisku cyfrowym oraz efektywności zawierania transakcji rynkowych.
…………………
Judyta Łuczkoś, 2 rok administracja
Tematem mojej pracy jest Infrastruktura cyfrowa na potrzeby uchodźstwa – tam, gdzie technologia spotyka się z instytucjonalizmem. Celem opracowania jest ukazanie wagi nowoczesnych technologii w kontekście uchodźstwa (głównie uchodźstwa wojennego).
Główne pytanie badawcze dotyczy tego, jak cyfryzacja wpłynęła na procesy administracyjne związane z uchodźstwem, a pytania szczegółowe poruszają kwestię tego, w jaki sposób ułatwiła ona funkcjonowanie ludności Ukraińskiej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz tego, czy wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się do spopularyzowania cyfryzacji w administracji publicznej.
Hipoteza główna zakłada, że dzięki cyfryzacji, procesy administracyjne dotyczące uchodźców stały się prostsze i bardziej dostępne dla migrantów. Hipotezy szczegółowe zakładają natomiast, że dzięki nowoczesnym technologiom, możliwe było wprowadzenie uproszczonej metody uzyskania numeru PESEL ze statusem UKR, a sam wybuch wojny w Ukrainie przyspieszył procesy wdrażania cyfryzacji w administracji publicznej w Polsce (jednakże w mniejszym stopniu niż wybuch pandemii COVID-19).
W celu zgłębienia omawianego tematu, w swojej pracy posłużę się analizą materiałów źródłowych i danych statystycznych oraz (o ile będzie to możliwe) badaniami ankietowymi, skierowanymi do migrantów z Ukrainy.
Poprzez moją pracę oczekuję na potwierdzenie przyjętych przeze mnie hipotez oraz na przybliżenie tego, jak opisywane zjawisko jest odbierane przez migrantów.