Warsztaty „Transformacja cyfrowa w perspektywie analizy statystyki publicznej” 16 – 17 maja 2024 roku w UKEN
W ramach obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w dniach 16-17 maja 2024 roku zorganizowano warsztaty z cyklu Cyfrowa transformacja w bazach statystyk publicznych, które prowadzili analitycy z Urzędu Statystycznego w Szczecinie, pracujący nad gromadzeniem publicznych danych statystycznych mierzących zaawansowanie gospodarki i społeczeństwa cyfrowego w Polsce.
Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego został ustanowiony w 2006 r. i jest koordynowany przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) na pamiątkę utworzenia w dniu 17 maja 1865 r. tej wyspecjalizowanej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych; organizacji skupiającej większość krajów świata zajmującej się rozwojem telekomunikacji i teleinformatyki; ustanowionej w celu wypracowywania standardów oraz regulacji rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego; pod tegorocznym tematem przewodnim „Transformacja cyfrowa: wyzwania i szanse dla społeczeństwa informacyjnego”.
Zaproszenie na Warsztaty przyjął zespół kierowany przez Panią Magdalenę Orczykowską, Panią kierownik Ośrodka Statystyki Nauki, Techniki, Innowacji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Statystycznego w Szczecinie. Razem z nią Panią Magdaleną Orczykowską – kierującą pracami Ośrodka Statystyki Nauki, Techniki, Innowacji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Statystycznego w Szczecinie, warsztaty poprowadzili Pani Mariola Kwiatkowska oraz Pan Mateusz Gumiński. Zespół Ośrodka Statystyki Nauki, Techniki, Innowacji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Statystycznego w Szczecinie na co dzień zajmuje się m.in. organizowaniem pracy na rzecz pozyskiwania danych odzwierciedlających wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych przez przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe i osoby indywidualne oraz administrację publiczną, wdrażaniem i dostosowywaniem rozwiązań metodycznych do pozyskiwania jak najbardziej wiarygodnych i potrzebnych danych, analizę zachodzących zjawisk w tym obszarze życia społecznego, współpracą z Europejskim Systemem Statystycznym, przygotowywaniem na bieżąco publikacji zgodnie z oczekiwaniami ich odbiorców.
Warsztaty poświęcone zostały głównie prezentacji podstawowych narzędzi dostępnych w krajowym systemie statystycznym, omówieniu sprawozdań o wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w jednostkach administracji publicznej i w przedsiębiorstwach, zaprezentowaniu tablic wynikowych na stronie GUS, a także ukazaniu pracy analitycznej od środka, w tym naświetlenie problematyki dobrych praktyk w pracy metodycznej i analitycznej. Następnie, Studenci zostali zaproszeni do studiów własnych na podstawie zadanych pytań i tematu opracowania projektowego.
Pomysł zorganizowania Warsztatów wyrósł na gruncie zrealizowanego w Instytucie modułu edukacyjno-naukowego „Cyfrowa transformacja gospodarki w UE i krajach partnerskich”, który stanowi część aktywności akademickich podejmowanych na Uczelni w celu przybliżenia dotychczasowych rozpoznań zjawiska społecznego, gospodarczego, technologicznego, jakim jest transformacja cyfrowa.
Warsztaty mają stanowić uzupełnienie odbywanych lub planowanych do odbycia kursów Cyfrowa transformacja gospodarki w UE i krajach partnerskich (Fundusze unijne na cyfryzację przedsiębiorstw; Cyfryzacja a zrównoważony rozwój w UE; Infrastruktura cyfrowa w gospodarkach Unii Europejskiej) lub mogą być samodzielną aktywnością akademicką.